Anasayfa / BLOG / Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı Yayınlandı
   Geri   
Paylaş:  

Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı Yayınlandı
Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı Yayınlandı
Avrupa Birliği Bakanlığı, ‘Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı’ nı yayımladı. Kamu kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin amaçlandığı programda en az 250 Bin, en çok 500 Bin Euro hibe desteği sağlanacak.
 
T.C Avrupa Birliği Bakanlığı, Katılım Öncesi Yardım Aracı 2014-2010 (IPA II) kapsamında, ‘Sivil Toplum Sektörü – Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı’ teklif çağrısında bulundu. Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyen programın toplam bütçesi, 2 Milyon Beşyüz Bin Euro. Üç kuruluşun bir araya gelerek başvuruda bulunması gereken programda, üniversiteler ve belediyeler proje ortağı olarak yer alabilecek.
 
BAŞVURU ŞARTLARI
  • Tüzel Kişi olmak.
  • Sivil Toplum Kuruluşu olmak. (Dernek, Vakıf, dernek veya vakıf Federasyonu ya da Konfederasyonu)
  • Türkiye, AB üyesi ya da IPA ülkelerinden birinde kurulu olmak.
  • Projeye aracılık etmeyecek; ortak başvuru sahib(ler)i ve iştirakçi kuruluş(lar) ile birlikte, hazırlık aşamasından yürütülmesine kadar projenin her aşamasından sorum olmak.
 
ÖNCELİK ALANLARI
 
‘Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı’ için 3 öncelik alanı belirlenmiş durumda. Gerçekleştirilecek projelerin bu öncelik alanlarından en az 2’sini içermesi gerekiyor:
 
  • Yurttaşların ve STK’ların aktif ve organize bir şekilde hareket edecekleri hukuki ve mâli ortamın sağlanması
  • Sivil Toplum Kuruluşları ve kamu sektörü arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi;
  • Sivil Topluluğun yönetişim ve kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi.
 
NASIL BAŞVURULUR?
 
‘Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı’na başvurular, Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne “Ön Başvuru” ve “Tam Başvuru” olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek. Başvuru sahiplerinin, ilk aşamada “Ön Başvuru” yapmaları gerekiyor. Ön Başvuru için Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ilgili sayfasından ulaşılabilen “Doldurulması Gereken Dökümanlar” başlıklı sekme tıklanarak bilgisayara indirilmelidir.  Bu dökümanlar bilgisayarda doldurulmalı, çıktısı alındıktan sonra gerekli yerler imzalanıp kaşelenerek , bir asıl ve iki kopya hâlinde Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne teslim edilmelidir.

Paylaş: