Anasayfa / BLOG / İhracatçılar İçin Dolaşım Kolaylığı
   Geri   
Paylaş:  

İhracatçılar İçin Dolaşım Kolaylığı
İhracatçılar İçin Dolaşım Kolaylığı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin yaptığı yazılı açıklamaya göre menşei ispat ve dolaşım belgeleri artık elektronik sistem üzerinden vize edilecek. Konu ile ilgili ilk pilot uygulamaya Esenboğa Gümrük Müdürlüğü'nde başlanıyor.

Kurulan sistemle birlikte, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) veya Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yürütülen tüm bürokratik işlemlerden tasarruf edileceğini açıklayan Tüfenkci, aynı zamanda uygulanacak sistemin raporlama işlemlerini de kolaylaştıracağını belirtti.

Bu kapsamda yapılacak pilot uygulama 2 hafta sürecek olup 14 Mayıs 2018'de A.TR Dolaşım Belgesi'nde, 28 Mayıs 2018'de ise diğer menşe ispat belgelerinde yürürlüğe konacak.

Konu ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin açıklaması şu şekilde:

"Mevcut sistemde ihracatçılar, menşe ve dolaşım belgelerinin düzenlenmesi için kağıt ortamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) veya Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) başvuruyor, manuel şekilde yapılan kontrollerin ardından, uygun bulunması halinde menşe ispat ve dolaşım belgeleri onaylanarak ihracatçıya veriliyordu. İhracatçının, belgenin karşı ülkede geçerli olabilmesi için aynı zamanda ihracat işlemini gerçekleştireceği gümrük idaresine giderek belgeyi vize ettirmesi gerekiyordu. Projenin hayata geçirilmesiyle menşe ispat ve dolaşım belgeleri, kurulan elektronik sistem üzerinden onaylanacak ve vize edilecek. İhracatçılar, temin etmek istedikleri belgeler için sistem üzerinden elektronik bir başvuru oluşturacak, belgelerin yine elektronik ortamda onaylanması ve vize edilmesinin ardından yazıcıdan dökümünü alabilecek."

 


Paylaş: