Anasayfa / BLOG / İleri Malzemeler Ar-Ge Projeleri 2018 Yılı Çağrısı
   Geri   
Paylaş:  

İleri Malzemeler Ar-Ge Projeleri 2018 Yılı Çağrısı
İleri Malzemeler Ar-Ge Projeleri 2018 Yılı Çağrısı

M-ERA.NET kapsamında ileri malzeme teknolojileriyle ilgili alanlardaki Ar-Ge projelerinin destekleneceği uluslararası bir çağrı açıldı. 24 ülkeden fon ajanslarının katılacağı projede Türkiye'yi TÜBİTAK temsil edecek.

M-ERA.NET II PROJESİ NEDİR?

M-ERA.NET II Avrupa ülkeleri arasında malzeme bilimi ve mühendisliği konularında güçlü araştırma ve geliştirme ortaklıklarının kurulması amacıyla Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından Ufuk 2020 kapsamında desteklenen bir ERANET Cofund projesidir.

2018 yılı M-ERA.NET çağrısı 13 Mart 2018 tarihinde açıldı. Projeye, farklı ülkelerden bölgesel veya ulusal bazda araştırmalara destek veren 41 farklı kuruluş katılıyor.

PROJEYE KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Çağrıya katılan ülkelerin arasından en az iki ülkenin yer aldığı ve en az üç ortaklı proje başvuruları kabul edilecek. M-ERA.NET 2018 çağrısı kapsamında çağrıya katılan diğer fon ajanslarının koşulları uygun olduğu sürece Türkiye'de yerleşik firmaların çağrıya katılan diğer ülkelerdeki üniversite/ araştırma kurumları/ enstitüler ve sanayi kuruluşları ile uluslararası ortaklı proje yapmaları mümkün olacak.

1509 SANAYİ AR-GE PROJELERİ KAPSAMINDA GERİ ÖDEMESİZ DESTEK

2018 Proje Çağrısında projeleri başarılı bulunan Türkiye'de yerleşik firmalara, TÜBİTAK tarafından 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı aracılığıyla hibe (geri ödemesiz) destek verileceği belirtildi.

Çağrı kapsamındaki konu başlıkları ise şu şekilde:

  • Malzeme Mühendisliği ve İşlemede çok Yönlü Modelleme Çalışmaları (Multiscale modelling for materials engineering and processing)
  • Yenilikçi Yüzeyler, Kaplamalar ve Ara yüzeyler (Innovative surfaces, coatings and interfaces)
  • Yüksek Performanslı Kompozitler (High performance composites)
  • Fonksiyonel Malzemeler (Functional materials)
  • İleri Malzeme bazlı Sağlık Uygulamaları için Yeni Stratejiler (New strategies for advanced material-based technologies in health applications)
  • Katmanlı İmalat için Malzemeler (Materials for additive manufacturing)

SON BAŞVURU TARİHİ

Proje ön başvurularının (pre-proposal) son teslim tarihi: 12 Haziran 2018 Saat 12.00 (Brüksel saati ile) 

Türkiye’den katılan firmalar tarafından TÜBİTAK’a ön kayıt başvurusu yapılması için son tarih: 10 Temmuz 2018 saat 17.00 (Türkiye saati ile)


Paylaş: