Anasayfa / BLOG / KOBİ ve Esnaf İçin Yeni Destek
   Geri   
Paylaş:  

KOBİ ve Esnaf İçin Yeni Destek
KOBİ ve Esnaf İçin Yeni Destek

Vergi ve imar affından sonra KOBİ ve esnaflar için de yeni bir destek paketi daha yürürlüğe konacak. Desteğin esnaf ayağında TESKOMB, KOBİ ayağında ise KOSGEB yer alacak.

Mevcut mevzuata göre esnaf kefalet kooperatifinden indirimli kredi kullanan esnaf başka bir devlet desteğinden yararlanamıyordu. Esnaflar için ortaya çıkan bu problemi gidermek için iki ayrı paket hazırlandığı belirtildi. Buna göre, Özel esnaf desteği aldığı için diğer devlet desteklerinden yararlanamayan işletmeler de desteklenmiş olacak.

ESNAF AYAĞINDA TESKOMB ÜYELERİ FAYDALANABİLECEK

Desteğin esnaf ayağında, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB)'un yer alacağı belirtildi.. Yakın zamanda çıkarılacak Bakanlar Kurulu kararı ile hayata geçirilecek, TESKOMB'a üye olan esnaflar yararlanabilecek. Bu kapsamda esnafın acil nakit ihtiyaçları düşük faizli kredi kartıyla karşılanacak.

KOSGEB'in yeni destek paketinde de son aşamaya gelindi. KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt’un açıkladığı destek paketinde, destekten yararlanmak isteyen şirketlerin önce bankaya başvuracağı, başvuruların KOSGEB'e iletileceği belirtildi. KOSGEB'in, işletmenin sektörü ve özelliklerine bağlı olarak bir kredi limiti belirleyeceği destek paketinde firmanın kamuya olan borçlarına dair banka kısıtlamaları devrede olmayacak.

DESTEK ÜST LİMİTİ 500 BİN TL

Destek paketinde üst kredi limiti 500 bin lira olacak firmanın sektörüne göre farklı tutarlar belirlenecek. Özellikle stratejik alanlarda ve teknoloji üretimi yapan şirketler için 6 puanlık bir faiz indirimi uygulanacağı, sözkonusu şirketin yerli makine ve teçhizat kullanması durumunda bu faiz indirimine 4 puan daha ekleneceği belirtildi.

Bu destek kapsamında KOSGEB tarafından herhangi bir çağrı yapılmayacak olup, şartları sağlayan tüm şirketler başvuru yapabilecek.

KAYNAK


Paylaş: