Anasayfa / BLOG / Yeni Düzenleme ile Sanayicilerin Elektrik Gideri Arttı
   Geri   
Paylaş:  

Yeni Düzenleme ile Sanayicilerin Elektrik Gideri Arttı
Yeni Düzenleme ile Sanayicilerin Elektrik Gideri Arttı

1 Nisan 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ‘Son Kaynak Tedarik Tarifesi Hakkında Tebliğ’ sonrasında birçok sanayici elektrik faturalarında %30'a varan artışla karşılaştı.

Özellikle yüksek elektrik tüketen organize sanayi bölgelerini doğrudan etkileyen yeni düzenleme uyarınca, elektirik tüketimi yıllık 50 milyon kilovatsaat ve daha fazla olan tüketiciler "yüksek tüketimli"; 50 milyon kilovatsaatten daha az elektrik tüketenler de "düşük tüketimli" olarak tanımlanıyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından ilk faturalarını alan birçok büyük sanayi kuruluşu %30'a varan oranda yüksek elektrik faturalarıyla karşılaştı.

SANAYİCİLER ORTAK ENERJİ ALIMINA YÖNELİYOR

Özellikle Bursa gibi Ulusal elektrik tarifesinin dışında bırakılan yıllık tüketimi 50 milyon kwh üzerinde olan sanayi işletmelerinin bulunduğu şehirlerde organize sanayi bölgelerinin (DOSAB, HOSAB, Bursa OSB, İnegöl OSB ve Nilüfer OSB) birleşerek ulusal tedarikçilerle elektrik alımı için anlaşma yoluna gittiği belirtildi.

Türkiye’nin en yüksek üretim hacmine sahip sanayi bölgelerinden biri olan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB)'ta bu yılın mart ayında 21.09 olan elektrik birim fiyatı iletim, dağıtım ve fonlar gibi kalemlerle sanayicilere 23.76 krş/kwh olarak yansıtılırken, Nisan ayında bu fiyat yüzde 25’lik artışla 26.66 krş/kwh’ya yükseldi. Diğer kalemlerin de eklenmesiyle sanayiciye doğrudan yansıyan birim fiyatı nisan ayında 29.32 krş/kwh olarak yansıtıldığı belirtildi.

 


Paylaş: