Anasayfa / BLOG / ARDEB Başvuruları E-İmza ile Yapılabilecek
   Geri   
Paylaş:  

ARDEB Başvuruları E-İmza ile Yapılabilecek
ARDEB Başvuruları E-İmza ile Yapılabilecek

TÜBİTAK'tan yapılan duyuruya göre artık  Araştırma Destek Programları (ARDEB) proje başvuruları elektronik imza ile de yapılabilecek.

Proje başvuru süreçlerinin hızlandırılması ve basılı kopya kullanılmaması için başlatılan sürecin ardından, başvuruların elektronik imza ile alınmasına dair çalışmaların tamamlandığı belirtildi. 

ARDEB kapsamındaki destek programlarına başvurabilmek için proje yürütücüleri ve katılımcılarının Nitelikli Elektronik Sertifika'ya sahip olmaları gerekiyor. Katılımcılar / yürütücüler Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) alabilmek için BTK tarafından yetkilendirilen Sertifika Hizmet Sağlayıcılarına başvurabilecek olup, NES başvurularının erken yapılmasının önemli olduğu belirtildi.

01 Ocak 2019'dan İtibaren E-İmza Zorunlu

TÜBİTAK'tan yapılan açıklamaya göre ARDEB Destek Programlarında 31 Aralık 2018 tarihine kadar hem e-imza hem de ıslak imzalı belgeyle başvurular kabul edilebilecek. Ancak 01 Ocak 2019 itibariyle başvuruların yalnızca e-imza ile yapılması zorunlu olacak.

E-İmza ile başvuru nasıl yapılıyor?

ARDEB programlarına e-imza ile başvurabilmek için JAVA'nın güncel versiyonunun (Minimum JAVA 8) yüklü olması gerektiği belirtilirken, Konu ile ilgili TÜBİTAK tarafından bir yardım dokümanı yayınlandı. İlgili dokümana buradan ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK ARDEB Destek Programları Nelerdir?

ARDEB destek programları, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülmekte olup, Kamu Ar-Ge enstitüleri, Temel ve uygulamalı araştırma yapan özel sektör ve üniversitelerden gelen araştırma projelerine destek vermek amacıyla oluşturulmuş programlardır.

ARDEB Kapsamındaki Destek Programları

  • TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı
  • TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı
  • TÜBİTAK 1007 Kamu Projeleri Programı
  • TÜBİTAK 1008 Patent Başvurusu Teşvik Programı
  • TÜBİTAK 1010 Evrensel Araştırmacı Programı (EVRENA)
  • TÜBİTAK 1011 Uluslararası Bilimsel Araştırma Projelerine Katılma Programı
  • TÜBİTAK 3501 TÜBİTAK Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı
  • TÜBİTAK 1301 Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Destekleme Programı (İŞBAP)

 

 


Paylaş: