Anasayfa / BLOG / KOBİ tanımımda değişiklik yapıldı
   Geri   
Paylaş:  

KOBİ tanımımda değişiklik yapıldı
KOBİ tanımımda değişiklik yapıldı

Bakanlar Kurulu'nca 30 Nisan 2018'de verilen  "Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" 24 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yayınlanan yeni yönetmeliğe göre KOBİ tanımında değişikliğe gidilirken, eski tanıma göre büyük işletme sınıfına giren birçok işletme KOBİ kapsamına alındı.

Değişiklikten önceki tanıma göre yıllık satış hasılatı ve mali bilançosu 40 Milyon TL'nin altında olan ve 250'den az çalışana sahip işletmeler KOBİ olarak kabul ediliyordu. 24 Haziran 2018'de yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre KOBİ tanımına uymak için gereken yıllık satış hasılatı üst sınırı 125 Milyon TL'ye çıktı. Bu yönetmelik değişikliği ile büyük işletme sınıfına giren birçok şirket de KOSGEB Destekleri kapsamına girmiş oldu.

Yapılan son değişiklik sonrasında, KOBİ, Mikro işletme, Küçük işletme ve Orta ölçekli işletme tanımları şu şekilde belirlendi:

KOBİ nedir? Kimler KOBİ'dir?

250 kişiden az yıllık çalışanı bulunan, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan işletmeler KOBİ olarak kabul edilir.

Mikro İşletme Nedir?

Yıllık 10 kişiden daha az çalışanı bulunan, yıllık satış hasılatı veya mali bilançosu 3 Milyon TL'yi geçmeyen işletmeler mikro işletme olarak kabul edilir.

Küçük İşletme Nedir?

Yıllık 50 kişiden daha az çalışanı bulunan, yıllık satış hasılatı veya mali bilançosu 25 Milyon TL'yi geçmeyen işletmeler küçük işletme olarak kabul edilir.

Orta Ölçekli İşletme Nedir?

Yıllık 250 kişiden daha az çalışanı bulunan, yıllık satış hasılatı veya mali bilançosu 125 Milyon TL'yi geçmeyen işletmeler orta ölçekli işletme olarak kabul edilir.

 


Paylaş: