Anasayfa / BLOG / TÜBİTAK - 2244 Sanayi Doktora Programı açıldı
   Geri   
Paylaş:  

TÜBİTAK - 2244 Sanayi Doktora Programı açıldı
TÜBİTAK - 2244 Sanayi Doktora Programı açıldı

TÜBİTAK'tan yapılan duyuruya göre, sanayide ihtiyaç duyulan doktora dereceli nitelikli iş gücü kaynağını yetiştirmek ve işletmelere istihdam desteği sağlamak amacıyla 2244 Sanayi Doktora Programı çağrısı açıldı.

Özel sektörde doktora derecesine sahip daha fazla araştırmacının istihdam edilmesinin amaçlandığı programda, doktora öğrencilerine yönelik burs desteği ve özel sektördeki işletmelere istihdam desteği verileceği belirtildi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL'ın yaptığı açıklamaya göre "Sanayi Doktora Programı" kapsamında, proje başına 2,5 milyon liraya kadar destek verilecek. 

Sanayi Doktora Programı'nın üniversiteler ve özel sektör kuruluşlarının bulunacağı iki işbirliği modeli çerçevesinde yürütüleceği belirtilirken, Bu işbirliği modelleri, çağrı metninde şu şekilde tanımlandı

  • Üniversite-Sanayi İşbirliği Modeli: Bir üniversite/araştırma altyapısı ile bir özel sektör kuruluşunun biraraya geldiği ortaklı projeler
  • Rekabet Öncesi Üniversite-Sanayi İşbirliği Modeli: Bir üniversite/araştırma altyapısı ile en az iki özel sektör kuruluşunun biraraya geldiği ortaklı projeler

Sanayi Doktora Programı Kapsamındaki Destekler

Prof. Dr. Hasan Mandal'ın açıklamasına göre  "2244 Sanayi Doktora Programı" kapsamında;

  • Öğrencilere en fazla beş yıl süreyle burs ,
  • Proje yöneticisi ve akademik tez danışmanlarına Proje Teşvik İkramiyesi .
  • Özel sektör kuruluşlarına üç yıl boyunca yüzde 40 ila yüzde 60 oranında değişen istihdam desteği verilecek, (işbirliği modeline bağlı)

2244 - Sanayi Doktora Programı'na Kimler Başvurabilir?

TÜBİTAK'ın yayınladığı çağrı metnine göre;

  • Yurtiçinde doktora eğitimi veren devlet veya vakıf yükseköğretim kurumları 6550 sayılı kanun kapsamında yeterlik almış araştırma altyapıları ve özel sektör kuruluşlarının işbirliği ile başvuru yapabiliyor.
  • 5746 sayılı kanun kapsamındaki Ar-Ge/tasarım merkezleri ve teknoparklar bünyesindeki sermaye şirketleri ile özel sektör kuruluşları projeye dâhil olabiliyor.

Paylaş: