Anasayfa / BLOG / Yurt Dışı Tanıtım Desteği'nin Kapsamı Değişti
   Geri   
Paylaş:  

Yurt Dışı Tanıtım Desteği'nin Kapsamı Değişti
Yurt Dışı Tanıtım Desteği'nin Kapsamı Değişti

Turizm sektörüne katkı sağlayacağı belirtilen "Yurt Dışı Turizm Fuarlarına Katılımın ve Turizm Tanıtma ve Pazarlama Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Karar" 9 Temmuz 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yurt dışında tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmek isteyen firmalara yönelik desteğin kapsamı genişletildi.

Bakanlıkça yapılan yazılı duyuruda yurt dışında tanıtım yapmak isteyen firmalara yönelik destek kapsamını genişletilmiş olup, artık seyahat acenteleri, sektör meslek birlikleri, dernekler, vakıflar ile deniz turizm tesisleri işletmeleri de yurtdışı tanıtım desteğinden faydalanabilecekler.

Önceki tebliğde yalnızca bir önceki mali yıl içerisinde 1 Milyon USD geliri yurt dışından sağlayabilen ve asli fonksiyonu konaklama olan işletmelerin bu destekten faydalanırken, yapılan değişiklikle sektörün tüm unsurları destek kapsamına alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"Yeni yapılan düzenleme yurt dışında düzenlenen turizm fuarlarına katılımın artırılması, Türkiye’nin ve turizm destinasyonlarının yurt dışında tanıtılması ve pazarlanmasına yönelik desteğin sağlanması için kapsamı genişletiyor ve sektörün tüm unsurlarını kapsamı içine alıyor. Karar kapsamında konaklama sektörünün yanı sıra turizm sektöründe faaliyet gösteren seyahat acentelerinden sektör meslek birliklerine, derneklerden vakıflara, deniz turizm tesisleri işletmelerine kadar tanıtım ve pazarlama desteği verilmesi kararlaştırılmıştır. Yürürlüğe giren kararla, asli fonksiyonu konaklama olan işletmeler ve deniz turizm tesisleri işletmelerinin bir önceki mali yıl içerisinde 750 bin dolar dövizi yurt dışından sağlaması gerekiyor."


Paylaş: