Anasayfa / BLOG / Yerli Makinaya 300 Bin TL Destek
   Geri   
Paylaş:  

Yerli Makinaya 300 Bin TL Destek
Yerli Makinaya 300 Bin TL Destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın yaptığı açıklamaya göre 1 Milyon TL'lik yerli makine-teçhizat alımında 300 Bin TL'ye kadar finansman desteği sağlanacak.

100 Günlük İcraat Programı'nda yer alan KOSGEB tarafından gerçekleştirilecek finansman için Bakan Varank, "Böylece yerli makine üreticileri için 1,4 milyar liralık üretim ve pazar hacmi oluşturacağız." şeklinde konuştu.

"Yerli Makine Teçhizat Destek Programı" kapsamında bin 345 işletme belirlendiğine dikkati çeken Varank, şöyle devam etti:

"Sanayicilerin 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında, bu yatırımın KOBİ başına 300 bin liraya kadar olan finansman maliyetini biz karşılıyoruz. Böylece yerli makine üreticileri için 1,4 milyar liralık üretim ve pazar hacmi oluşturacağız. Uygulamasını başlattığımız bu program sayesinde yerli makine üreten sanayicilerimize de üretim ve pazar imkanı sunuyoruz. Böylelikle yerli makine teçhizat kullanacak sanayicilerimizin ilk etapta toplamda 700 milyon liraya yaklaşan yatırımlarının finansmanı uygun maliyetle karşılanmış olacak."

"Yerli Makine Teçhizat Destek Programı"na 2018 Haziran - Ağustos döneminde 2.252 işletme başvuru yapmıştı. Gerekli koşulları taşıyan 1.345 işletmenin başvurusuna onay verildi. Başvurusu onaylanan işletmeler, KOSGEB ile bankalar arasında yapılan görüşmeler çerçevesinde ilk 6 ayı ödemesiz, 36 ay vadeli kredi kullanacak.


Paylaş: