Anasayfa / BLOG / SÖZDE DEĞİL, ÖZDE İNSAN KAYNAKLARI
   Geri   
Paylaş:  

SÖZDE DEĞİL, ÖZDE İNSAN KAYNAKLARI
SÖZDE DEĞİL, ÖZDE İNSAN KAYNAKLARI

İnsan Kaynaklarına değer katmak çabası, iş odaklı olup insanı unutmak ve kafamızı kuma gömmekten öte bir şey olmalıdır.

 

Bu paylaşımda, İnsan Kaynakları Bölümünde çalışan ve bu bölümü tercih etmek isteyen arkadaşlarımıza olmazsa olmaz sihirli adımları paylaşacağız.

 

İnsan Kaynakları çalışanları, değer yaratmak ve bu değeri tanıtmak zorundadır.

Tanıtmak diyoruz; çünkü bu değeri bizim değil, tüm çalışanlarımızın tanıması önemli bir kırılma noktasıdır. “Mükemmel sistem kurmak” planının veya uygulamasının hizmet verdiğimiz çalışanlarımız açısından bir değeri yoksa önemi de hiç yoktur.

 

Bu doğrultuda;

 

1. AdımOrganizasyon içindeki tüm çalışanların iş tanımlarına ve iş süreçlerine hâkim olmak.

 

Değeri tanıtmak için, değeri tanımak gerekir. Bu nedenle; hizmet verdiğimiz kişilerin, hangi şartlarda çalıştıkları, işleri gereği fırsatlar ve tehditler, güçlü ve gelişmesi gereken yönler, zorluklar gibi tüm yönlerini bilmeli ve gözlemlemeliyiz. Ortak hedeflere ulaşmak için, gönül birliği içinde bu konuda çaba gerekiyor. Çok zor değil, istemek yeterli. İnsan Kaynakları çalışanları olarak, değeri tanıtmak adına bu çok önemli bir adımdır. Hizmet verdiğimiz kişiler ile ortak dili konuşmak, onlara önemsendiklerini hissettirmek için bu sihirli bir adımdır.

 

2. Adım : “Öncelik Analizi İlkesi”

 

Öncelik analizi denilince, hemen aklımıza “Zaman Yönetimi” geliyor. Önceliği, farklı bir bakış açısından ele alalım. Öncelik, İletişim Sanatının en önemli adımı. Karşındaki kişinin önceliğini gözlemleyemiyorsan, mükemmel bir iletişim sürecinden bahsetmek mümkün değil. Karşı tarafa değer vermek ve bu değeri hissettirebilmek, ancak karşı tarafın önceliğini görebildiğimizde mümkün olabilir. Başarı bu ayrıntıda yatmaktadır. Hizmet verdiğimiz kişilerin ve bölümlerin önceliklerini analiz etmeden, İnsan Kaynakları Sistemlerinin önceliklerini uygulamak ve uygulatmak, istenmeyen sonuçlara sebep olabiliyor ve size göre çok başarılı bir proje, başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Hizmet ettiğiniz sektörün, bölümlerin ve kişilerin, saat/gün/hafta/ay periyotlarında önceliklerini çok iyi analiz edip, gözlemlemek zorundayız. İnsan Kaynakları bir lokomotif ise, vagonları kendi gitmek istediği yere değil, vagonların gitmek istedikleri yere sorunsuzca götürmelidir.

 

3. Adım : “Eşitlik İlkesi”

 

Objektif olmak, sırdaş olmak, açık olmak, güvenilir olmak gibi ilk akla gelenler dışında “Sevgisini Eşit Dağıtmak” gibi farklı, çok önemli ve öncelikli bir sorumluluk yüklemektedir. Hizmet edilen tüm çalışanlara eşit bakmak, paylaşımlarını eşit, önyargısız ve objektif dağıtmak çok önem taşımaktadır. Bu adım, kurum kültürünün oluşturulması ve geliştirilmesi için çok önem taşımaktadır. Çok küçük bir örnekle açıklamak gerekirse, bir Genel Müdür ile bir temizlik personelimizin doğum gününü kutlarken duyduğunuz heyecan birbirine eşit mi? işte bunu gerçekten eşit hissettiğinizde iyi yoldasınız demektir. .

 

4. Adım: “ 24 Saat İletişim İlkesi”

 

Farkındalık yaratmak için, tüm çalışanlarımız ile 24 saat iletişim kurmak zorundayız. Bunu iletirken, 24 saat çalışmaktan bahsetmiyorum.

 

Hizmet verdiğiniz kişiler, günün 24 saati size cesaretle ulaşabiliyor mu veya ulaşmasını siz ister misiniz? ...

     

İşte İnsan Kaynaklarının farkındalığı bence bu 4 adımda gizli. Bu farkındalığı da, sözde değil özde ve içinden gelerek yapabiliyorsanız, değer yaratan bir İnsan Kaynakları Bölümü yaratabilirsin.

 

4 sihirli adım ile Düşünce Boyutundaki  İnsan Kaynakları yapılanmasını    tamamladıktan sonra, Sistem Boyutundaki yapılanma sürecini başlatmak, değerlendirmek ve uygulamak daha etkin gerçekleşecektir. 

 

Bazen tribünde takımını ateşleyen bir taraftar, bazen kulübede teknik direktör veya malzemeci, bazen de ekibiyle  sahada top oynayan  İnsan Kaynakları için, farklı paylaşımlarda buluşmak üzere, hep sağlıklı ve değerli kalın. . . 

 

 

 

Mehmet Emin Erginöz

ODS Danışmanlık

Kurumsal Gelişim Koordinatörü 

 

 


Paylaş: