Anasayfa / BLOG / Kimler İyi Satış Yapıyor?
   Geri   
Paylaş:  

Kimler İyi Satış Yapıyor?
Kimler İyi Satış Yapıyor?

 

İletişim becerileri en yüksek olanlar mı? Yoksa sattığı ürünü en iyi bilenler mi? Müşterinin ihtiyacını iyi bilenler mi? Çok konuşan ya da iyi dinleyenler mi?

Biz satış yapanlar bugüne kadar kişisel olarak geliştirdiğimiz beceriler ve aldığımız eğitimlerle doğal olarak kendimizi daha konforlu hissettiğimiz bir satış yöntemi geliştiriyoruz. En rahat ettiğimiz satış şekli bu ve bu yöntemi her ziyarette ya da satış fırsatında hayata geçirmeye başlıyoruz. Alıştığımız bu yöntemi kodlanmış şekilde otomatik olarak uygulamaya geçiyoruz. Sonuç; satışı yaptık, yapamadık veya bir sonraki ziyarete bıraktık.

Peki, zaman zaman katıldığımız satış eğitimlerinde bize an çok anlatılanlar nelerdi?

Hatırlatmak gerekirse; selamlamadan başlayıp satışı kapatma anına kadar geçen her adımı biliyoruz artık.  Belli bir süremiz var ve bu süreyi en etkin şekilde kullanacağız. Karşımızdaki potansiyel bir alıcı, öncelikleri ve tercihleri var. Alıcının ürün veya hizmetimiz için kendi kafasında biçtiği bir bedel, buna karşın benim bir satış fiyatım var.  Her türlü ikna yöntemini biliyoruz…

Hemen hemen hepimizin bildiği ancak çok konuşmadığımız, uygulamalarda çok fazla ihtiyaç duymadığımız ya da gereğini fark edemediğimiz bir konu var ki o da;

Biz kimiz? Firmamız kim? Ben kimim?  Karşımızdaki potansiyel alıcı acaba bu soruların cevabını biliyor mu? Biliyorsa ne kadarını biliyor?  

Ürün tanıdık, hizmet bilindik, referanslar ne kadar etki ediyor veya fark yaratan kısımlar ne kadar ikna edici? Tüm bunlar firmamızı yeteri kadar tanımamış, şahsımıza henüz güveni sağlamamış bir alıcı için çok ama çok önemli değil mi?

Elini satışa değdirmiş ve farklı firmalarda deneyim kazanmış birçok kişinin kullandığı satış yöntemini uygularken bu noktada bocaladığı olmuştur.

Uluslararası bir şirkette çalışmıyor, sektörde yeni sayılabilecek bir şirketi temsil ediyor ya da biz yeni olabiliriz. Karşımızdaki kişiye evet dedirtmesi için gerekli ve olmazsa olmaz olan şey biz kimiz sorusunun cevabını verdik mi?

Hatırlarsanız görüşmeler sırasında bize gelen ürün ya da hizmetimizle alakası olmayan sorular vardır ya;

Yeriniz nerede? Kaç kişi çalışıyor sizde? Ne zamandır bu işi yapıyorsunuz? Bu ürün yeni mi? gibi soruların tamamı biz kimiz sorusunun tamamlayıcı noktaları. Firmamızı öğrenmek isteyen kişilerin sorduğu, güven temellerini tamamlamak isteyenlerin sorduğu sorular bunlar.

Satış görüşmesi sırasında bu bilgileri ne zaman, hangi sırayla aktaracağımızı davranış stillerini bilen herkes çok iyi biliyor değil mi?

Murat İzgü

ODS Danışmanlık

 


Paylaş: