Anasayfa / BLOG / Teknoloji ve İhracat
   Geri   
Paylaş:  

Teknoloji ve İhracat
Teknoloji ve İhracat

Tarih boyunca dünyamızdaki uluslararası ticaret düzeni, teknolojik gelişmelerden büyük oranda etkilenmiştir. Bu teknolojik gelişmeler temelde; iletişim, ulaşım ve üretimde maliyetlerin düşmesine imkan sağlamaktadır. Örneğin, 1930 yılında Londra’dan New York'a üç dakikalık bir telefon görüşmesinin maliyeti 250 dolar iken şu anda neredeyse böyle bir maliyet sıfıra inmiştir. Bir diğer örnek, Dünya Ticaret Örgütü’nün hesaplamalarına göre deniz taşımacılığının ve konteynerlerin* uluslararası ticaret sahnesine girmesi ile 1950 ve 2000 yılları arasında, % 16 oranında azalmıştır.

 

Günümüzde internet ekonomisinin çeşitli açılardan ulusal ve uluslararası ticareti nasıl dönüştürdüğünü deneyimledik ve hala deneyimliyoruz. Çok değil on yıl öncesi için hayal olan uluslararası e-ticaret siteleri günlük hayatımızın sıradan bir parçası oldu. Bu siteler sayesinde kobi ölçeğinde birçok firma uluslararası ticarete paydaş oldu ve önümüzdeki yıllarda da birçok firma bu pastadan pay almak için rekabet edecek.

 

Günümüzde ise yeni gelişmekte olan; büyük veri, yapay zeka, nesnelerin interneti, 3b yazıcılari blockchain gibi teknolojilerin, küresel ekonomiyi ve ticareti dönüştüreceği tahmin edilmektedir. Bu teknolojiler yeni iş modellerine ve eski iş modellerinin dönüşümüne yol açacak gibi görünüyor. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’nün 2018 yılında yayınladığı Dünya Ticaret Raporu’ndaki tahminine göre saydığım teknolojik gelişmelerin, hizmetler alanında uluslararası ticaretin % 2 oranında artacağını tahmin ediyor. Ayrıca 2016 yılından küresel ticaretin %21’ini oluşturan hizmetlerin, 2030 yılında %25’e çıkacağını öngörüyor.

 

2018 Dünya Ticaret Raporu’nda dikkat çekilen önemli bulgular ile bitirelim;

 

-Dijital teknolojiler tüketici davranışlarını yeniden şekillendirmeye devam ediyor. İster b2b ister b2c alışverişlerde olsun aracılar ortadan kalkıyor. Küresel ölçekte her firma için bu durum, ürünlerini daha kolay tanıtma, üretme ve dağıtma anlamına geliyor.

 

-İletişim ve ulaşım masrafları düşüyor. Ve bu güçlü bir trend olarak önümüzdeki yıllarda devam edecek. Bu durum da yine kobi ölçeğindeki firmalar için uluslararası ticarette yer almaları için büyük bir fayda sağlıyor.

 

-Dijital teknolojiler uluslararası hizmet ve mal ticaretindeki kompozisyonu değiştiriyor. Hizmet ihracatı (özellikle yazılım ve bilgi teknolojileri alanında) öne çıkıyor.Bilgi teknolojileri alanındaki ekonominin büyüklüğü, 2016 yılı verilerine göre, son 20 yılda üç kat artıp $ 1.6 trilyon dolara ulaşmış durumdadır.

           

-Özellikle bilgi teknolojileri alanındaki büyüyen ekonomi, dünyada telif hakları (intellectual property rights) ve mahremiyet (privacy) konurına ayrı bir önem kazandırmış durumdadır. Gerek firmalar bazında gerek devletler bazında olsun; telif hakları ve mahremiyetle ilgili dijital  altyapıların sağlam olması bir karşılaştırmalı üstünlük (comparative advantage) olacak gibi görünüyor.                            

                                   

Güzel günler dileklerimle

 

Mehmet Aksürmeli

ODS Danışmanlık

 

 

 

* Günümüzde kullanılan konteynırların uluslararası ticaret sahnesine nasıl girdiği ile ilgili “The Box: How the Shipping Container Made the World Smaller and the World Economy Bigger” adlı bir kitap var. Okumanızı tavsiye ederim. Basit görünüşlü bu metal kutunun hikayesine şaşıracaksınız.  

 


Paylaş: