Anasayfa / BLOG / İhracat İçin Alınması Zorunlu Belgelere Ticaret Bakanlığı Desteği
   Geri   
Paylaş:  

İhracat İçin Alınması Zorunlu Belgelere Ticaret Bakanlığı Desteği
İhracat İçin Alınması Zorunlu Belgelere Ticaret Bakanlığı Desteği

İhracat yapmak ve mevcut ihracatını geliştirmek isteyen firmaların karşılarına çıkan engellerden biri olan ‘Belge Temini’ zorunluluğu hemen hemen her firma için maliyetli ve zorlu bir süreç gerektirir. Bu maliyetlerin belirli oranlarda desteklenebilmesi için Ticaret Bakanlığı kendi belirlediği listede yer alan belgelere yapılan harcamalara destek vermektedir.

 

Ticaret Bakanlığının İhracat Destekleri arasında yer alan Belgelendirme Desteği; Şirketler tarafından çevre, kalite ve insan sağlığına yönelik teknik mevzuata uyum sağlanabilmesini teminen akredite edilmiş kurum ve/veya kuruluşlardan alınan yurt dışı pazara giriş belgelerinin belgelendirme işlemleri için ihracat yetkinliklerinin arttırılmasına yönelik gerçekleştirilen harcamaların belirli bir bölümünün desteklenmesidir.

 

Pazara Giriş Belgeleri Desteği çerçevesinde şirketlerin Ticaret Bakanlığının kendi sitesinde yayınladığı listede yer alan belgelere ilişkin alım giderleri desteklenir.

 

Bu madde kapsamında desteklenen gider kalemleri şunlardır:

 

a)      Müracaat ve doküman inceleme giderleri

b)      Belgelendirme tetkik giderleri

c)       İlk yıla ait belge kullanım ücretleri

      ç)   Test/analiz raporu giderleri

d)      Zorunlu Kayıt Ücretleri

e)      Tarım ürünleri analizine ilişkin sağlık/güvenlik sertifikası ücreti

f)       Tarım ürünleri analizine ilişkin akreditasyon ücreti

 

Şirketlerin, belirtilen Pazara Giriş Belgelerine ilişkin giderleri % 50 oranında desteklenir. Şirket başına en fazla 250.000 ABD Dolarına kadar destek verilir. Belgenin teminini takiben 6 ay içinde bakanlığın yetkilendirdiği birliklere başvuru yapılabilir.

 

Belgelerin listesi için: www.ticaret.gov.tr

 

Derya Deniz Soydur


Paylaş: