Anasayfa / BLOG / ''Yetenek Avcısı'' mı yoksa ''Yetenek Katili'' misiniz?
   Geri   
Paylaş:  

''Yetenek Avcısı'' mı yoksa ''Yetenek Katili'' misiniz?
''Yetenek Avcısı'' mı yoksa ''Yetenek Katili'' misiniz?

Değerli Yöneticiler ve Sevgili İnsan Kaynakları Meslektaşlarım,

 

Yine farklı bir pencereden bakmaya devam ediyoruz.

 

GÜVEN…. Ne güzel bir başlangıç değil mi?

 

İş hayatında başlangıçta güven duymak ile güveni sonradan duymak arasında inanılmaz fark var.

 

Doğrusu hangisi?

 

Her türlü kontrol, takip, gözlem ve doğru, objektif, zamanında geribildirim iş ilişkilerinde önemli olmazsa olmaz adımlar. Bunu takiben;

 

Ekibinize yeni başlayan bir arkadaşınıza; %100 güvenerek mi başlarsınız? Yoksa %0 ile başlayıp zamanla güvenirsiniz? Bu sorunun sadece 2 gerçek cevabı var.

 

Ya %100 güven ya da %0 güven. Diğer cevaplar (%50 + %50 gibi) kesinlikle politik cevap olmaktadır.

 

Şimdi ters senaryo yapalım. Özellikle %0 düşünen arkadaşlara sormak isterim. Yeni bir işe başlıyorsunuz ve heyecanınız dorukta. Başladığınız ekipte yöneticinizin ve ekip arkadaşlarınızın size %0 ile baktığını düşünün. Nasıl bir duygu sizce? Kesinlikle hayat çekilmez olur. “Ben %0 ile başlarım ama belli etmem” diyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz. Bilinçaltı %0 düşünen kişiler, muhakkak bunu ekibine hissettiriyor. Bu kaçınılmaz.

 

Şirketleri ancak %100 güven ile başlayan bakış açısı vizyonuna ulaştıracaktır. %0 bakış açıları maalesef kurumların gelişimimin önünde büyük bir engel. Otokontrolü elden bırakmamakta çok önemli.

 

%100 güvenerek başladığınız bir adayımız kesinlikle yetenek ve yetkinliklerini ispatlayacaktır. Özgüvenli olacak, yaratıcılığını heyecanla ön plana çıkaracak, cesaretle soru soracak ve karşı çıkacaktır. Herkes hata yapabilir. Hataya prim vermekte lider yönetici yeteneğidir. %100 güven bakış açısı ile iş arkadaşımızı çok daha hızlı tanıyacaksınız. %100 güven bakış açısı da lider yöneticiler için cesaret göstergesidir. Sorun kendinize “Ben buna hazır mıyım?” Şimdi değişim zamanı!

 

Unutmayın ki; %0 güven bakış açısıyla baktığınızda ekip arkadaşınız size kendini ispatlamaya çalışacaktır. İşte o zaman hata oranı artmaya, hatalar saklanmaya veya kendini ifade edememe süreci başlayacaktır.

 

İş hayatında kendini ispatlamaya çalışan kişiler ne bizi ne de kendilerini geliştirebiliyor. Bu hayatın acımasız yönü ancak toplum olarak %0 ağırlıklı bakış açımız var. Ve bu bakış açısı şirketlerin ve kişilerin gelişim düzeyini çok net ortaya koyuyor.

 

Başarının anahtarı “kendini ispatlamak” değil “yetenek ve yetkinliklerini ispatlamak” olacaktır.

 

Biz yöneticilerde aynaya bakalım ve kendimize soralım isterseniz; “Acaba ben de kendimi ispatlamaya çalışan bir profil miyim?” Şayet kişisel gelişiminiz durmuş ise ve kendi alanınıza müdahaleden hoşlanmıyorsanız, kusura bakmayın yanlış yoldasınız. Şimdi kendinizle yüzleşme zamanı.

 

Bu nedenledir ki; “Y, Z kuşağı” ya da “Tecrübesiz Aday” gibi bahanelere sığınmayıp, yeni başlayan genç arkadaşlarımıza %100 güvenin ve destekleyin. İşbaşı ve oryantasyon eğitimi disiplini ancak %100 güven ile desteklendiğinde geleceğe yapılan yatırım haline gelir.

 

Artık üstlerin astları değil, astların üstleri geliştirdiği bir iş hayatı arzuluyoruz. Bu da ancak ve ancak %100 güvenirseniz olacaktır. Sadece iş hayatı için değil özel yaşamda ve aile içinde de bu etkin bir bakış açısı olmalıdır.

 

Asla %100 güvenden taviz vermeyin ve cesaretle çevrenize yaymaya başlayın. İlk başta dediğimiz gibi güven kontrole mâni değildir.

 

Sonuç olarak; %100 güven bakış açısıyla bakan lider yöneticiler “Yetenek Avcısı”, %0 güven bakış açısıyla bakan yöneticiler “Yetenek Katili” oluyor.

 

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi “Türk, Öğün, Çalış, Güven

 

Yine soruyorum; “%100 cesaretiniz var mı ve bu değişime hazır mısınız?”

 

Mehmet Emin ERGİNÖZ

 

 


Paylaş: