Anasayfa / BLOG / İnternet Sitenizde ve Sosyal Medya Hesaplarınızda Dikkat Etmeniz Gereken Yeni Trendler
   Geri   
Paylaş:  

İnternet Sitenizde ve Sosyal Medya Hesaplarınızda Dikkat Etmeniz Gereken Yeni Trendler
İnternet Sitenizde ve Sosyal Medya Hesaplarınızda Dikkat Etmeniz Gereken Yeni Trendler

Globalleşen iş hayatında firmaların ve kurumların tanıtım faaliyetlerine ihtiyacı gün geçtikçe daha fazla artmakta. Ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen teknoloji ve trendlerle tanıtım faaliyetleri geleneksellikten çıkıp, yeni tanıtım yöntemlerini ortaya çıkarmıştır.

Peki nedir bu yeni tanıtım yöntemleri?

Kendi işinizi kurduğunuzda, firmanızı tüketicilere duyurmak için, kısacası yaptığınız işi tanıtmak için artık dijital dünya (internet ve sosyal mecralar) size bu konuda birçok avantaj sağlıyor.

Bu çalışmaları kendiniz yapabileceğiniz gibi bir ajanstan ya da danışmandan bu konuda destek alabilirsiniz. Alacağınız destekler aslında şu şekilde sıralanabilir.

  • Google Reklamları (Adwords)
  • Sosyal Medya Reklamları
  • Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Linkedin Reklamları
  • Blog yazıları, SEO çalışmaları
  • Influence Reklamcılık

Şimdi bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Google reklamları:

E-Ticaret ve internet üzerinden iş yapan firmaların en fazla kullandıkları dijital reklam yöntemlerinden biri Google reklamları, bir diğer adıyla Adwords. Adwords’den faydalanmanız için internet üzerinden satış yapmanız gerekmiyor. Bir internet siteniz olması yeterli. Doğru anahtar kelimeleri oluşturarak Google üzerinde arama yapılan sorgularda, reklamlarınız tüketici ve potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkabilir. Böylelikle internet sitenize yönlendirme yapabilir ve yönlendirmeler sayesinde hizmetinizin reklamını doğrudan ulaştırabilirsiniz. Ölçülebilir olması firmanızın alacağı reaksiyonu doğrudan etkilemektedir. Google reklamcılığının aslında en büyük avantajlarından biri düşük maliyetler ile reklam yapabilme olanağı sağlaması. Google Adwords reklamları, geleneksel reklamlara ve diğer dijital reklamlara göre daha detaylı ölçüm yapılabilme ve raporlanabilme özelliğine sahiptir. Bu da reklam veren firmalara büyük bir avantaj sağlamaktadır. Reklam veren firmalar Google Adwords hesapları üzerinden oldukça detaylı sonuçları, kolaylıkla raporlayabilmektedirler. Bu bilgiler ışığında, Google Adwords reklamlarınızı kaç kişinin fark ettiğini, web sitenizi ziyaret etmek için tıklayanları ve sizi arayanlara ait yüzdeleri görebilme imkanınız vardır. 

Sosyal Medya Reklamları:

Kısa sürede çok fazla kişiye ulaşabileceğiniz sosyal medya reklamcılığı sayesinde düşük maliyetlerle büyük kitlelerle etkileşim sağlayabilirsiniz. Yani şöyle ki geleneksel yöntemlerle oluşturduğunuz bir broşür yerine, bir sosyal medya görseli ile binlerce, yüzlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlamada sosyal medyanın bu kadar etkili olmasının bir çok avantajı vardır. Kolay erişim, hızlı yayılması, düşük maliyet, ölçülebilirlik, kontrol edilebilirlik ve hedefleme

Blog Yazıları ve Seo Çalışmaları:

Bloglar bir düşünceyi, hayal gücünü, bilgiyi ve tecrübeyi paylaşabileceğiniz bir düşüncenin yazıya dökülmüş halidir. Günümüzde bunu tanıtım faaliyeti olarak kullanabileceğimiz bir hal almasıyla artık bir mecra olarak nitelendirebiliriz. SEO uyumlu bir blog ve makale ile yine site trafiğinize, tanıtımlarınıza ve reklamlarınıza ulaşabilecek potansiyel müşteriler bulabilmekteyiz. SEO uyumlu makale derken neyi kast ediyoruz?

Yazılan metinlerin arama motorları aracılığıyla doğru kategoride değerlendirilip, arama sonuçlarıyla doğru eşleştirilmeleri adına belli ölçütleri taşımaları gerekir. Bu ölçütler dikkate alınarak hazırlanmış yazılara SEO uyumlu makale diyoruz. Seo kurallarına uyumlu bir yazı ortaya çıkarmak (seo uyumlu makale yazmak) istiyorsanız öncelikle hedeflediğiniz kelime öbeğini belirlemelisiniz. Belirlediğiniz kelime öbeği (anahtar kelime) yazının içeriğinde belli oranda mutlaka bulunmalıdır. Arama motorları ulaştıkları web sitesine ait sayfaları kayıt altına alırken yazının içeriğinde yer alan kelime veya kelime öbeklerinin sayılarını temel alarak içeriği anlayarak kategoriler. Bu doğrultuda aslında firmaların temel ihtiyaçlarından biri olarak nitelendirilebilir.

Influence Reklamcılık:

Sosyal medyanın ünlü olma durumunu doğrudan etkilediğini bilmekteyiz. Aslında reklamcılığın ilk temellerinin atıldığı günden beri bu sistem ‘’ünlüleri kullanmak’’ hali hazırda kullanılan bir yöntemdi. Fakat artık ünlü (Fenomen) olmanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde bu ihtiyaçlarımızı kitlelere hitap eden profillerle, kişilerle, sayfalarla yapmak mümkün.  Şu anda Microsoft Research’ün başında bulunan, Columbia Üniversitesi’nden Duncan J. Watts’ın yaptığı araştırma sosyal ağlarda etkinin çoğu zaman “etkili” diyebileceğimiz insanlardan değil birbirlerini etkileyen sıradan insanlardan ortaya çıktığını gösterdi. Bu nedenle bir çok büyük firma bu yöntemi kullanarak tanıtım faaliyeti göstermektedir.


Paylaş: